מהכרמל למושבה; מסלול המדרגות בחיפה

העיר של חיפה ידועה בשל נופה המרהיב המשלב מצד אחד אדמה והרריות מרשימים המשקיפים על חופי ומימי הים התיכון. מבנה הררי זה, אינו מקל על המקומיים והמטיילים, אשר צריכים בכל יום לרדת ולעלות במעלה הרחובות של העיר ההררית. לכן, בעיר בנויות מדרגות לכל אורכו של ההר, המסייעות לעולים וליורדים להגיע ממדרונות ההר, אל כיפתו, דרך מדרונו המתלתל. במאמר זה, נציג בפניכם מסלול ייחודי של מדרגות, אשר יקחו אתכם ממרכזו של הר הכרמל ועד לנקודת תצפית מרהיבה ברחוב יפה נוף בעיר. מן הגנים הבהאיים ועד למושבה הגרמנית, כאשר בדרך ניתן לעצור בשפע של מקומות חינמיים ומוזיאונים.

מסלול המדרגות שלנו יורד דרך שכונת הדר, רחוב הגפן, ועד לפאתי המושבה הגרמנית. ניתן לומר כי מסלול זה מקביל למסלול המדרגות של הגנים הבהאיים. לאורכו של המסלול נשקף נוף מרהיב ויוצא דופן של מפרץ העיר וצפון המדינה (בימים של ראות טובה, ניתן לראות מנקודת התצפית אפילו עד ראש הנקרה והחרמון).
כאמור, יורדים במסלול לאורך המדרון בקירבה אל הגנים הבהאיים, כך שיוצאים בסופו של דבר בחלקם התחתון. באמצעות מסלול זה, ניתן לעבור בנקודות היפות ביותר של הגנים, בין אם אלו הטרסות או כיפת הזהב המפורסמות. לאחר ביקור בגנים המפורסמים, מתחילים למעשה במסלול ההליכה עצמו; פוצחים את הטיול ברחוב יפה נוף, בביקור בטיילת לואי המלאה במן הצומח, וממשיכים ממנה אל המוזיאון לאמנות יפנית המכיל חפצי אמנות רבים של התרבות המזרחית. לאחר ההתרשמות משני מקומות אלו, ניתן להמשיך ולעלות אל עבר הטיילת המוגבהת, בכדי להתרשם מן הנוף מזווית שונה וגבוהה. לאחר ביקור בטיילת, ממשיכים ללכת על גבי רחוב יפה נוף עד ליעד של מדרגות גדרה.

מדרגות גדרה עוברות בין בתים וצמחיה, בדרך אורבנית יפהפייה, ומביאות אותן עד אל רחוב הנרייטה סולד. לאחר שחוצים את הכביש, ניתן להמשיך לרדת במורד המדרגות אל עבר רחוב החשמונאים, בו אם פונים שמאלה מתהלכים בין הבתים העטופים בצמח עד אל הגן הציבורי. מן הגן, דרך שבילים מפותלים מגיעים אל רחוב גולומוב. ברחוב זה, ניתן לראות את בית החולים בני ציון, אך האטראקציה המרכזית בו היא תחנת הכרמלית – הרכבת התחתית של חיפה. אם תחליטו לנסוע ברכבת, תוכלו להגיע איתה עד לכיכר פריז שבעיר התחתית. אך אנו ממליצים להמשיך במסלול, ולרדת במדרגות הכרמלית עד אל סמטת השחר. סמטה ציורית זו, תוביל אותנו אל מדרגות כורש, בהן מומלץ לעצור ולראות מוסדות נוספים של הגנים הבהאיים. ממשיכים ימינה אל עבר מדרגות בוניאק, אשר מובילות אל עבר בתי האבן ברחוב הלל. בהמשך, לוקחים שמאלה אל עבר שדרות הציונות, בכדי להגיע אל כיפת הזהב. ניתן לעצור בנקודה מרהיבה זו, או כאמור להמשיך עם המסלול עד למושבה הגרמנית. במידה ותבחרו להמשיך ללכת, תוכלו לחזות בדרככם במקדש ברחוב שפרה, במקדש ברחוב עבאס, במוזיאון חיפה ברחוב שבתאי לוי, בבית הגפן ועוד.

דרך צלחה!

מרחבי הרשת:
יורם קראוס – כתבה באתר ישראל היום